Kmečki praznik

356-1Prvi kmečki praznik je društvo organiziralo 10. septembra leta 1981. Pobudnik je bil Otmar Simonič. Organizirali smo ga, da bi na Destrnik prišlo čim večje število ljudi in videlo ter spoznalo nekatera že pozabljena opravila in navade. V prirejeni povorki je sodelovalo 17 skupin. Odziv obiskovalk in obiskovalcev je bil že v prvih letih velik.

Pri organiziranju povorke, v kateri sodelujejo predstavnice in predstavniki vseh 17 desterniških vasi, se že 26 let trudijo, da dela in opravila, ki niso več vsakdanja, ne bi tonila v pozabo. Nekaj preteklih let sodelujejo tudi članice in člani nekaterih društev iz sosednjih občin. Nastopajoči dogajanje v povorki vselej prikazujejo z dušo in srcem.

Določena opravila starih običajev, kot so popravilo klopotca, žganjekuha, priprava drv, nošnja kokoši s trakslom, luščenje koruze in druge, lahko občudujemo skoraj vsako leto.