Setev lanu Turističnega društva Destrnik

LAN 03Turistično društvo Destrnik bo tudi v letu 2014 nadaljevalo in nadgrajevalo projekt »Od lanu do platna.«
Lan je za pridelavo zelo zahtevna rastlina. Zahteva sipko zemljo in z njeno pripravo so se dela začela že v jesenskem času. Naredili so praho oziroma grobo obdelavo tal. Spomladi so zemljo trikrat prebranali oziroma prerahljali v presledkih po 14 dni. Upoštevali so še, da lahko na isti njivi sejemo lan le vsakih sedem let. Najlepše uspeva na njivi, kjer so bili v preteklem letu krompir, žitarice, koruza ali sladkorna pesa. Po nekaterih podatkih bi naj lan sejali stoti dan v letu.
Z »rižarjem« so začrtali vrste z medvrstno razdaljo 45 cm. Nato so posejali seme in ga z grabljami pokrili z zemljo. Seme mora biti 1,5 do 3 cm globoko. V zemlji je dovolj vlage in sedaj lanena semena potrebujejo še toploto, da bodo že po dobrem tednu dni zagledali drobne rastline. Takoj ko se bo pojavil plevel, ga bodo okopali. Čakali bodo na sinje modre cvetove in kasneje na kobule, polne lanenih semen. Njive, na kateri je lan, ne bodo dognojevali, saj bogata tla povzročajo hitro rast in poleganje rastlin.
Za člane in članice je bilo popoldne delovno in prijetno.