Predstavitev knjige o lanu nekoč in danes

knjigalanLe predi dekle, predi in pobarvanka Zgodba o lanu.

Turistično društvo Destrnik je v petek, 2.oktobra, predstavilo težko pričakovano izdajo knjige in pobarvanke o pridelavi in predelavi lanu nekoč in danes na območju Destrnika. Avtorji knjige: Eva Hrastar, Aleksandra Milošič, Damjana Žampa, Hilda Bedrač, dr. Aleš Marđetko in Ivan Hauptman, ter avtorica ilustracij v pobarvanki, Nataša Kos, so nas v Volkmerjevem domu kulture, popeljali po poti njihovega ustvarjanja. Dogodek so s pesmijo popestrile ljudske pevke Urbančanke. Na predstavitvi knjige in pobarvanke smo lahko slišali, da so učenke osnovne šole Destrnik (Eva, Aleksandra in Damjana) s pomočjo njihovih mentorjev Hilde Bedrač in dr. Aleša Marđetka, pred 11 leti, točneje marca 2009, napisale raziskovano nalogo, za katero so prejele zlato državno priznanje. TD Destrnik pa se z obujanjem starih običajev v sklopu vsakoletnega kmečkega praznika, trudi, da ti običaji in pridelava lanu ne bi šli v pozabo. Zanimivo je, da sta idejo za oživitev zgodbe o lanu dala Feliks Majerič in pokojni Janez Žampa, ki je bil ustanovni član društva in dedek Damjane, ki je po vseh teh letih raziskovala zgodovino lanu in tako uslišala njegovo pobudo in željo. Predsednik društva Ivan Hauptman, se je tako tudi zaradi pobude s strani avtorjev raziskovalne naloge, leta 2013 prijavil na Lasov razpis in sicer s projektom Od lanu do platna. Takrat pa se je delo za turiste tudi dobro začelo, saj so po vsej Sloveniji iskali kolovrate, trlice, statve in se hkrati učili s temi napravami obdelovati lan. Krajani zdaj že dobro vemo, da člani društva vsako leto lan tudi posejejo na Sevrovi njivi in zanj skozi vse leto skrbijo. O vseh aktivnosti bivših učenk in članov društva TD Destrnik bi lahko napisali še kak intervju s posameznimi avtorji knjige, ker je anekdot in prigod gotovo ogromno, prav tako ljudi, ki so pomagali pri dostopu in pomoči iskanja gradiva. Omeniti je potrebno, da sta knjigo in pobarvanko grafično oblikovala Nina in Zmago s Kreativne Pike d.o.o., ter da je avtorica ilustracij v pobarvanki, Nataša Kos, prav tako bivša učenka osnovne šole Destrnik, ki je svoje delo prav tako odlično opravila. Avtorji knjige so opravili veliko in dobro delo. V njej so navedli tudi predloge, kako bi lahko nekoč zelo razširjeno dejavnost obnovili in oživili in kako bi jo lahko tudi unovčili. Za konec je treba omeniti tudi člane društva, ki se z obujanjem starih običajev zelo trudijo, saj pridobljeno znanje predstavljajo na sejmih Alpe Adria, Kos Lenart in Agra. S tem pripomorejo tudi k promociji kraja in hkrati skrbijo, da ima lan mesto, ki mu pripada.