37. Kmečki praznik TD Destrnik

kmecki 2018Kot je v kraju tradicija že 37 let, je tudi letos 18. in 19. avgusta v organizaciji TD Destrnik potekal kmečki praznik. Na dvodnevni prireditvi so članice in člani društva pripravili bogat kulturni ter zabavni program. V soboto so najprej postavili klopotec, nato pa izvedli že sedme kmečke igre. V razburljivih in družabnih igrah se je pomerilo šest ekip. Turisti so veseli, da so se letos opogumili tudi upokojenci in imeli svojo ekipo. Prvo mesto je osvojila ekipa PGD Destrnik. Po kmečkih igrah, ki sta jih hudomušno vodila Damjana Žampa in Feliks Majerič, je sledila zabava z ansamblom Vikend.
V nedeljo popoldan so najprej pripravili povorko, na kateri so prikazali stare kmečke običaje: delo v vinogradu, stepanje in šopanje slame ter pripravo za pokrivanje strehe, ometavanje cimprane hiše z ilovico in pokrivanje s slamo, trebljenje buč, mletje na žrmlje, izdelovanje lesenih koles za voz, mlatenje ter vejanje pšenice, sekanje v gozdu in pripravo pušlov za zimo, sušenje sena in prevažanje z lojtrnikom, Kejačov tunf – domače toplice nekoč, 110 let kovačije Cizerl ter gašenje s 120 let staro brizgalno. Videli smo tudi nekaj starodobnikov in prodajo kokoši s trakslom. Skozi povorko je z nastopajočimi klepetal dolgoletni voditelj Feliks Majerič. Povorki starih kmečkih običajev sta sledila prikaz projekta Od lanu do platna in podelitev priznanj za najlepše urejene hiše in objekte v občini. Podelili so tudi tri priznanja za naj pridelke. Sledila je zabava z ansamblom Saša Avsenika. Tudi letos so se članice in člani društva vsak po svojih močeh izkazali v skrbi za goste, saj so poskrbeli za dobro kulinarično ponudbo ter bogat srečelov.