Pulili in mlatili so lan

Puljenje3V prvih vročih avgustovskih dneh so člani TD Destrnik, kot je zdaj že tradicionalna navada, pulili in mlatili lan. Prvega avgusta so tako opravili žetev, nekaj dni za tem pa so populjen in požet lan še zmlatili ali po domače zbintali.
Člani društva se v sklopu projekta Od lanu do platna vsako leto trudijo, da dediščina ne bo šla v pozabo in se bo razvijala še mnogo let. Lan je ena najstarejših kulturnih rastlin, ki cveti v svetlo modri barvi. V preteklosti so ga uporabljali za izdelovanje vrvi in tkanin, lanenih oblačil in rjuh, slamo pa za vezano trte.
Pri Sevrovih so tudi letos lan populili, nato pa ga zbrali v snope ter pustili sušiti. Ko se je posušil so ga otepli in potem v majhnih snopih razgrnili po travniku. Pravijo, da se tako lan mladi. Pri bintanju lanu se iz lanenih stebel stre laneno predivo, ki ga nato z razčesavanjem marljive in spretne roke članic društva na kolovratih spletejo v predivo.
Po opravljenem delu so se zbrani okrepčali z domačimi dobrotami.